Czym jest edukacja domowa?

Coraz więcej rodziców decyduje się na nadal jednak dość mało znaną formę edukacji, którą jest tzw. edukacja domowa, czyli realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą. Czym w praktyce jest edukacja domowa i co się wiąże z taką decyzją?

Rodziny wybierają edukację domową z różnych powodów. Może to być niezadowolenie z dostępnych opcji edukacji lub przekonanie, że dzieci nie rozwijają się w ramach tradycyjnej struktury szkolnej. Bywa, że czynnikiem decydującym jest po prostu chęć wzięcia na siebie całkowitej odpowiedzialności za edukację własnego dziecka oraz potrzeba aktywnego udziału w zdobywaniu przez niego wiedzy.

Po podjęciu decyzji kolejnym krokiem jest załatwienie szeregu formalności związanych ze zmianą formy nauczania. Aby dziecko mogło realizować obowiązek szkolny poza szkołą, należy postarać się o opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej. W tym celu dziecko przechodzi badanie przeprowadzane zarówno przez psychologa, jak i pedagoga.

Niezmiernie ważny jest wybór szkoły, która weźmie nas – edukatorów domowych, jak również dziecko — naszego ucznia pod swoje skrzydła. Istotne jest, by była to placówka przyjaźnie nastawiona do takiej formy edukacji, doświadczona w przeprowadzaniu egzaminów klasyfikacyjnych i udzielająca pełnego wsparcia zarówno rodzicowi, jak i samemu uczniowi.

Zalety edukacji domowej

1

Elastyczność

Nauka może odbywać się o niemal dowolnych porach dnia lub w dowolnym czasie w ciągu roku.

2

Minimalizacja stresu

Żadnego stresu związanego z porannym wstawaniem. Oznacza to, dzień można zacząć o wygodniejszej porze, co jest szczególnie ważne dla naszych nastolatków, których zegar biologiczny zmienia się na początku okresu dojrzewania.

3

Ukierunkowane nauczanie

Jest to prawdopodobnie główny powód, dla którego edukacja domowa tak bardzo różni się od szkoły. Wszyscy uczymy się bardziej efektywnie i chętniej, jeśli możemy dowiedzieć się czegoś, co nas naprawdę interesuje. Możemy także iść w tempie dziecka, a nie dziecko musi iść w tempie zajęć.

4

Własny harmonogram

Wspólnie z dzieckiem zdecydujesz czego chcesz się dzisiaj uczyć. Nie musisz układać harmonogramu jak w szkole. Bardziej efektywne jest, gdy twoje dziecko samo decyduje co go interesuje i w jaką wiedzę na danym etapie chciałoby zgłębiać.

5

Indywidualna praca

Ponieważ nauczanie indywidualne jest bez porównania skuteczniejsze, możesz przerobić naprawdę duże partie materiału w krótkim czasie. Niektórzy uczniowie w domu twierdzą, że dzień standardowy dzień nauki przerabiają w ciągu dwóch godzin. Resztę czasu można poświęcić na przyjemności.

6

Większa pewność siebie

Jeśli twoje dziecko zwyczajnie zmaga się z pewnymi przedmiotami, jeśli jest słabsze lub ma braki, natomiast z innych jest wybitnie dobre, możesz odpowiednio zaplanować swoje nauczanie, tak by nadrobić zaległości i tym samym zwiększyć poczucie komfortu i pewności siebie dziecka.

Umów się na konsultację

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat edukacji domowej? Napisz do nas za pomocą formularza, odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to możliwe.